Startside Søg Bolig Servicepakker Bil, Fly og Forsikring Information ved leje Seværdigheder Boligejere Om os Kontakt

 
 

 

 
         
 


BJERGVEJ - BESKRIVELSE:

Da huset er beliggende i de Andalusiske bjerge eller bjergene på Costa del Sol, er vejen til boligen ofte en bjergvej. En bjergvej er altså en vej i bjergene, hvilket vil sige, at der kan være hårnålesving, vejen kan være smal, vejen kan være højt placeret over havet, der kan være "langt ned". Meningen med en bjergvej er, at transportere mennesker op til bjerglandsbyer og boliger beliggende i bjergene, hvorfor dens udformning ikke kan være anderledes!

 

 

GRUSVEJ - BESKRIVELSE:

Når betegnelsen "grusvej" benyttes, er det når et hus er beliggende i bjergene, hvor det sidste stykke af vejen ud til boligen ofte ikke er asfalteret.

En grusvej i de Andalusiske bjerge eller bjergene ved Costa del Sol, er ikke bestående af hverken fine perlegrussten el. lign. Det er en vej bestående, grus/jord/sten/klippe. Det er en vej, der kan være hullet, ujævn, ligge højt placeret, være smal.
I perioder med regn efter kan grusvejen være mudret. I perioder efter kraftig regn, kan der være dybe huller i grusvejen og en bil med høj bund evt. en 4-huls-trækker kan være at foretrække.

 

 

BIL - NØDVENDIGHED:

Boligernes placering og tilkørselsforhold kan være meget forskellige på Costa del Sol og i bjergene omkring. Man kan vælge en bolig med direkte togforbindelse fra lufthavnen og med gåafstand til restauranter, indkøb, strand m.v. Man kan også vælge en bolig beliggende højt i bjergene hvor bil er nødvendig både til transport fra og til lufthavnen samt til at foretage indkøb. For at anskueliggøre nødvendigheden, har vi udformet nedenstående liste.

LEJE AF BIL - ANBEFALING:
NØDVENDIG = Transport til og fra lufthavnen samt indkøb kan ikke foretages uden egen bil.

ANBEFALES KRAFTIGT = Transport til og fra lufthavnen eller indkøb kan ikke foretages uden egen bil. Eller - transport fra lufthavnen er vurderet til at være for lang eller for kompliceret uden bil. Eller - afstand til indkøb af dagligvarer er vurderet til at være for lang uden bil.

ANBEFALES = Der er ikke direkte transportforbindelse af bus eller tog fra lufthavnen i Malaga til boligen. Indkøb, restauranter, by og/eller strand m.v. er i gåafstand fra boligen.

IKKE NØDVENDIG = Transport til og fra lufthavnen samt indkøb, restauranter, by og/eller strand er i gåafstand fra boligen. BEMÆRK: Vil man dog opleve de mange muligheder og seværdigheder som Costa del Sol og Andalusien byder på, kan billeje anbefales.

Ovenstående anbefalinger gælde ved uge-leje. Ved langtidsleje kan andre forhold gøre sig gældende.

 

 

FØRERERFARING / BILISTERFARING:

Grundet boligernes forskelligartede tilkørselsforhold, kan du af nedenstående se, hvor meget erfaring du bør have som bilist. Det skal dog tilføjes at idet erfaringsgrundlaget kan være forskelligt afhængigt af hvilket land/område man kommer fra i Europa, er nedenstående blot en vejledning. Eksempelvis oplever vi, at en norsk bilist med erfaring i bjergkørsel fra det daglige, kan opfatte husets tilkørselsforhold som 'normale' eller ligefrem 'lette', hvorimod en europæer fra et land uden bjerge og uden daglig erfaring i bjergkørsel eller kørsel under vanskelige forhold, at tilkørselsforholdene til boligen kræver meget opmærksomhed og føles vanskellige.

MEGET ERFARET FØRER: Tilkørselsforhold i bjergene med lang grusvej.
ERFARET FØRER: Tilkørselsforhold i bjergene kort grusvej.
MIDDEL ERFARET FØRER: Tilkørselsforhold i bjergene uden grusvej.
LET ERFARET FØRER: Tilkørselsforholdene er ikke i bjergene.

 

 

 

 
         
 

 

 
         
 

SITEMAP