Startside Søg Bolig Servicepakker Bil, Fly og Forsikring Information ved leje Seværdigheder Boligejere Om os Kontakt

 
     
 

Find byen på kortet     Læs mere om Canillas de Aceituno     Se flere boliger i Canillas de Aceituno

 
 
 
 

Alle Boliger  |  Alle landhuse  |  Ref. 155 Casa Angela  |  Fotogalleri  |  Kalender  |  Forespørg / Reserver

 
         
 

Landhus - "Casa Angela"
I bjergene ved Canillas de Aceituno
2 soveværelser - 4 sengepladser - 1 badeværelse
ref. 155

 
     
 


 

 
 

 
 

 

Skønt landhus i Andalusiens Bjerge!
Huset deler en vidunder 6000m2 grund fyldt med bl.a. mandeltræer, citron- og mandarintræer med ref. 153.
Velegnet hvis man ønsker at opholde privat og ugenert og samtidigt bo utrolig smukt i bjergene og få en helt unik naturoplevelse.

Boligen:
Huset er opført og holdt i en meget stilren og hyggelig landlig stil, hvor I vil opleve den charmerende og vidunderlig natur som kendetegner Andalusien så godt. Ved det store stenbord i den svalende skygge, kan man få mange timer til at gå med god mad og vin.
Ejeren af boligen har siddet her med op til 20 familiemedlemmer og spist frokost, fortalt historier og haft det sjovt, hyggeligt og smukt.

Huset indeholder: Dejlig charmerende stue i traditionel spansk stil med bl.a. stort sofamiljø, pejs og spisebord. Man fortsætter igennem huset og finder to dobbeltsoveværelser med hver 2 enkeltsenge og garderobeskabe. Desuden finder man et badeværelse med toilet og karbad indeholdende bruser. Går man ned af 3 trin finder man et stort pragtfuldt spansk køkken, hvor man helt sikker, ikke kommer til at mangle plads ved madlavningen.

Går man fra huset over de skønne terrasseomgivelser finder man en citrontræ stående foran det lille udhus med vaskemaskine og håndvask.

Der findes mange gode vandrestier i området, og der er bl.a. en stor naturpark lige i nærheden.

Et helt fantastisk hus med en enestående beliggenhed og meget velegnet til såvel ferie som længere ophold.
 

 
     
 

Opholdsrum og køkken:

 

 
 

Soveværelserne og 1 badeværelse:

 

 
 

Mange udendørs faciliteter:

 

 
  Midt i et enestående naturområde:
 
   
 
 

Området:

I bjergene i det sydlige Andalusien finder du alt det charmerende ved Spanien, og et utrolig varieret landskab. Du har kort afstand til kysten, hvis du vil bade i Middelhavet og kun et par timers kørsel til Sierra Nevada, hvor du kan stå på ski fra december til april.
Men alle årstiderne er pragtfulde  Andalusien, hver med sin helt egen charme. Naturen er rig på frugttræer som mandel, appelsin, mandarin, citron, avokado, oliven m.m. og mange af træerne står i vejkanten og nærmest beder dig om at plukke en saftig frugt.
Området om Canillas de Aceituno er fyldt med olivenlunde, og du kan besøge mange oliemøller på "Ruta de Aceite". Desuden ligger der et meget stort naturreservat, der indbyder til vandreture og picnic eller det lidt mere ekstreme som klatring og canyoning, i udkanten af Canillas de Aceituno.
 

 
 

 

 
 
Oversigt Ref. 155
Område: Øst for Malaga
By: Canillas de Aceituno
Type: Landhus - Budget Bolig
Etager: 1
Terrasse: Ja
Swimmingpool: Nej
Andet:  
   
SOVEVÆRELSER: 2
Sovepladser: 4
Mulige opredninger: 0
Max. antal personer: 4
   
BADEVÆRELSER: 1
 
AFSTANDE: (ca. angivelser) 
Indkøb: 5 km.
Strand: 22 km.
Golf: 25 km.
Malaga/lufthavn: 50 km.
   
BEMÆRK: 800 meter grusvej til boligen
God asfalteret bjergvej til byen
  Budget-Bolig
Landhus
INDVENDIGT I BOLIGEN
KØKKEN:  
Komfur El/gas/keramisk: Gas
Køle-/fryseskab: Ja
Separat fryser: Ja
Ovn: Nej
Mikrobølgeovn: Ja
Opvaskemaskine: Nej
Vaskemaskine: Ja
Andet:  
   
OPHOLDSRUM INDEHOLDER:
Musikanlæg
 
OPVARMNING: Pejs + Elradiatorer
KØL: -
   
UDVENDIGT
Andet: Stor udendørs barbeque
   
   
   
 
 

 

Priser  
nov-dec-jan-feb € 480 / DKK 3600 / uge
mar-apr-maj-sep-okt € 480 / DKK 3600 / uge
juni-juli-august € 532 / DKK 3990 / uge
Jul, nytår og påskeugen € 532 / DKK 3990 / uge
   
Langtidsleje  
1-6 mdr. i vinterhalvåret € 850 / DKK 6375 / uge
over 6 måneder € 800 / DKK 6000 / mdr. + forbrug
   
Slutrengøring €   60 / DKK 450 / i alt
Sengelinned og håndklæder - valgfrit €   14 / DKK 105 / pr. person
   
 
     
 

Alle Boliger  |  Alle landhuse  |  Ref. 155 Casa Angela  |  Fotogalleri  |  Kalender  |  Forespørg / Reserver

 
     
 

Find byen på kortet     Læs mere om Canillas de Aceituno     Se flere boliger i Canillas de Aceituno     Se flere landhuse     Se alle boliger

 
     
 

Ønsker du lidt mad klar i køleskabet ved ankomst?
Mangler du en barneseng, barnevogn el. lign?

Klik her >>>

 
     
 

Leje af bil     Rejseforsikring     Flyselskaber

 
         
 

SITEMAP